מעשנות בשר – הסוגים הקיימים וההבדלים ביניהם

רגע לפני בחירה ורכישת מעשנת בשר, היינו רוצים להבין כמה דברים במוצר הגדול והמרשים הזה. מעשנה ביתית עובדת על כמה עקרונות ואותם מומלץ להבין מראש. המעשנות מחולקות לכמה סוגים ומקור החום שלהן משתנה בהתאם להעדפה האישית שלכם. גם המיקום של המעשנה בבית חשוב להחלטה. אז מה הם סוגי מעשנות הבשר הקיימים ומה ההבדלים ביניהם? במאמר זה נפרט לכם. 

 

מה הוא תהליך העבודה של מעשנת בשר?

הבנת הבסיס בעיקרון המעשנה הוא חשוב. תהליך הבישול והענקת הטעם המיוחד של מעשנה מגיע למעשה מהעשן החם שמבשל את הבשר באיטיות למשך זמן ארוך. באמצעות העשן והזמן הרב הבשר הופך להיות רך, מיוחד, עסיסי ובעל ארומה מיוחדת. הארומה המעושנת היא בלתי ניתנת להגשה בדרכי עישון ובישול אחרות.

המעשנות מתחלקות לשלל סוגים בהתאם לצורה – מעשנת שוכבת או עומדת או בהתאם לסוג מקור החום – מעשנת פלט (חשמלית), פחמים או גז. לכל מעשנה יש את היתרונות והחסרונות שלה וחשוב להכיר את ההבדלים על מנת לדעת מה הכי מתאים לצרכים שלנו.

 

סוגי מעשנות

מעשנת פלט / חשמלית – תהליך החימום במעשנות פלט או במעשנות החשמליות נובע ומגיע מגוף החימום החשמלי, זה נמצא בתוך המעשנה ומפיק את החום. החום מופק מאנרגיית בעירה, חומר הבעירה נכנס לתוך קופסת מתכת ייעודית של המעשנה הזו. האדם המשתמש במעשנת פלט אינו בא במגע עם גוף החימום.

היתרון במעשנה זו שהיא נוחה וקלה לתפעול. ניתן לשלוט בטמפ' בצורה קלה והיא מתחממת במהירות. בנוסף, אין צורך להתעסק בפחמים ולהדליק אותה בצורה טבעית – מה שיכול לקחת המון זמן. מעשנה חשמלית ממומלצת למי שמתחיל את דרכו בעולם המעשנות מאחר.

 

מעשנת פחם

מעשנת פחם היא המעשנה העתיקה והקלאסית. מעשנות אלו הן עם מקור חום טבעי של פחמים דלוקים שמבשלים את האוכל בצורה אותנטית. במעשנות מבוססות על פחמים מדליקים את הפחם ומחכים שהלהבה תדעך ושרק הפחמים עצמם יפיקו חום ועשן, ללא האש.

כשזה קורה, ניתן לפזר על הפחמים חומר בעירה מיוחד ומותאם כמו שבבי עץ בסגנונות טעם אחרים שיעלו עשן ויעניקו גוון נוסף ומיוחד לבשר שלכם. הארומה של הפחמים עם העצים מייחדת את האוכל ומוסיפה לבשר עוד רכות.

 

מעשנת גז

מעשנות גז הן דומות במהותן ובמאפיינים שלהם למעשנות חשמל, אלא שהן עובדות על גז ולא על חשמל. במעשנות גז השליטה על החום גם היא קלה יותר ממעשנות פחם, אבל קשה יותר ממעשנה חשמלית. מעשנת גז דורשת בלון גז צמוד שיעניק למעשה את הגז בתהליך הבישול.

שימו לב שרצוי להחזיק שני בלונים בכל עת, למקרה שהבלון הראשון המותקן יתרוקן במהלך הבישול. חסרון גדול למעשנות הללו הוא שהבשר מקבל טעם לוואי של גז שמקורו כרוך למעשה בגז שעליו עובדת המעשנה.

מעשנות בשר